3 تير 1400
1 2
  • آیا می دانید: عدم رعایت تعرفه خدمات مهندسی(کاهش یا افزایش) موجب محکومیت انتظامی می شود.

  • ناظر ساختمان باید جهت بازدید از محل حادثه و انجام امور کارشناسی همکاری لازم را با (شرکت بیمه ) بعمل آورد.

  • قبول هرگونه مسئولیت و سازش در مورد خسارتهای مالی و بدنی از طرف ناظر بدون موافقت کتبی(شرکت بیمه) فاقد اعتبار است.

  • ناظر ساختمان موظف است وقوع هرگونه حادثه را حداکثر ظرف مدت 5 روز کاری از تاریخ اطلاع خود از وقوع آن به اطلاع (شرکت بیمه) برساند.

  • آیا میدانید،قلاب دستگاهها و وسایل بالابر ساختمان باید مجهز به شیطانک(ضامن ایمنی)باشد تا مانع جداشدن اتفاقی بار از آن گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • اطراف باز راه پله های موقت باید بلافاصله بعداز برپایی و نصب ، با حفاظ مناسب محافظت شود. مبحث ۱۲ مقررات ملی ساختمان (بند ۱۲-۷-۴-۲ و ۱۲-۵-۲)-واحد حقوقی سازمان
  • براساس بند10آيين نامه انظباطی سازمان،هرگونه جابجايی محل سکونت اعضای محترم ازاستان،می بايست اعلام ودرسيستم سازمان ثبت گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • عدم رعايت درز انقطاع بر اساس نقشه های مصوب،علاوه بر محکوميت های انتظامی،منجر به محکوميت های قضايی نيز می گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • آیا می دانید که غالب آرا محکومیت های شورای انتظامی ناشی از عدم ثبت به موقع گزارش تخلفات در مراجع صدور پروانه و سازمان می باشد.(واحد حقوقی سازمان)
  • آیا می دانیدکه یکی از بارزترین تخلفات انتظامی اعضا ناشی از پذیرش تعهد اجرای ساختمان توسط ناظرهمان ساختمان می باشد.(واحد حقوقی سازمان)
آرشیو اخبار

باید ها و نباید های حرفه ای
بازتاب های خبری سازمان
خلاصه آمار سایت

افراد آنلاین:Label

بازدید امروز:440

بازدید کل:64275646

بازدید ماهانه:2915

مجله دانش نما مکاتبات الکترونیکی (گیشه) سامانه غیر حضوری اعضا تمدیدید عضویت غیرحضوری

- مسئولان صدای زنگ خطر زلزله خاموش را شنیده‌اند

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان با اشاره به صحبت‌های قبلی خود و هشداری که برای به صدا درآمدن زنگ خطر فرونشست‌ زمین در اصفهان، گفت: بعد از اعلام این زنگ خطر مسئولان پیگیر موضوع شده اند.

غلامحسین عسکری در گفت‌و گو با ایمنا اظهار کرد: قرار است نظام مهندسی برای اثبات ادعای خود یک گزارش همراه با استدلال های فنی و مصداق های عینی این موضوع را که "زلزله خاموش" نامیده ایم، به مدیریت بحران ارائه کند.

وی تصریح کرد: تنها راه حل این مسئله بحرانی، به جریان درآمدن آب در رودخانه است تا از پیشرفت فرونشست‌های استان اصفهان جلوگیری شود.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان خاطر نشان کرد: شاید سال ها طول بکشد تا این خسارت جبران شود اما برای جلوگیری از پیشرفت آن در حال حاضر فقط باید آب به رودخانه برگردانده شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوال در مورد چگونگی نظارت این سازمان بر نصب سیستم تهویه مطبوع (سیستم های سرمایشی، گرمایشی) در ساختمان ها، گفت: سازمان نظام مهندسی وظیفه نظارت عالیه دارد.

عسکری افزود: اول باید در کارخانه های سازنده کیفیت کنترل شود وما نیز به تبع کنترل کیفی آنها به برچسب کنترل کیفی اطمینان کنمیم اما مهندسان مختلف میزان هوادهی و حجمی که باید یک دستگاه از خود تولید گرما یا سرما کند بررسی و دقت می‌کنند که دستگاه متناسب با آن ساختمان انتخاب شده، حداکثر بهره‌وری را داشته باشد.

وی اضافه کرد: شهروندان باید وسایلی را مصرف کنند که برچسب انرژی بهتری داشته باشد و این موضوع در حال نهادینه شدن بین مردم است که وسایلی با مصرف انرژی کمتری استفاده کنند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان گفت: البته تولیدکننده‌ها نیز با توجه به این که استفاده مردم از وسایل با مصرف انرژی بالا به دلیل افزایش هزینه آب و برق، کمتر شده است، به مسائل صرفه‌جویی در انرژی توجه ویژه‌ای پیدا کرده اند.

وی ادامه داد:هنوز به سطح ایده‌آلی از کاهش مصرف انرژی نرسیده ایم اما تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در این راستا در حرکت هستند و سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز، هشدارهایی را در مورد استفاده کردن از دستگاه‌های پرمصرف به اطلاع عموم در جایگاه‌های مختلف می‌رساند.

عسکری درباره نحوه فرهنگ‌ سازی برای استفاده از سیستم های تهویه مطبوع مناسب، گفت: در نمایشگاه‌ها فرهنگ‌سازی انجام می‌گیرد زیرا در چنین نمایشگاه‌هایی متخصصان و مردم محصولات را می‌بینند و تولیدکنندگان مزایای محصولاتشان را بدون واسطه به گوش مردم می رسانند، از این تبادل اطلاعات می توان به نحو احسن برای فرهنگ سازی بهره برد.

وی افزود: مطمئنا دستگاه‌هایی که ساخته می‌شود اگر استاندارد باشد هدررفت انرژی کم و بازده آن مطلوب است اما بعد از نصب این دستگاه‌ها در ساختمان ها، میزان زیادی انرژی به هدر می‌رود، برای جلوگیری از این اتفاق با دو جداره کردن پنجره‌ها و دیوارها می‌توان از این موضوع جلوگیری کرد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان اضافه کرد: با عایق بندی سیستم های تهویه مطبوع علاوه بر کاهش تولید دی اکسید کربن و مصرف برق، فضایی که اشغال می‌کند نیز کوچکتر می‌شود، تولیدکنندگان نیز باید به سمت تولید دستگاه‌هایی که هدررفت انرژی آن کمتر است، بروند.

عسکری اعلام کرد: برخورد با متخلفانی که سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی مناسبی برای ساختمان‌های خود انتخاب نمی‌کنند بر عهده اداره استاندارد است که این کنترل های کیفی را انجام دهد اما کمک اصلی را خود مردم با استفاده از دستگاه‌های استاندارد با برچسب انرژی مناسب می توانند انجام دهند.

خبرگزاری ایمنا

مهندسین نیوز

خبرگزاری ایسنا